czwartek, 31 października 2013

Chicago - "Windy City" (Wietrzne miasto) cz. 2



 Widok na "muzealny kampus" nad jeziorem, w jego skład wchodzą  trzy położone o kilka minut drogi       od siebie w Near South: Planetarium Adlera, Akwarium Shedda i Muzeum Fielda. To ostanie z  „Sue” największym, najbardziej kompletnym i najlepiej zachowanym szkieletem Tyranozaurusa Rex.

 Muzeum Historii Naturalnej w Chicago (Field Museum of Natural History) - Pomysł utworzenia Muzeum Fielda zrodził się w 1893 roku z World’s Columbian Exposition – wystawy przedstawionej na południu Chicago. Kiedy wystawa zakończyła się w październiku 1983 roku, zaczęto myśleć o stworzeniu całorocznego muzeum, w którym można by było prezentować różnorodne obiekty.

Ten najdalej wysunięty budynek na zdjęciu to Planetarium Adlera z całym naręczem ciekawych kosmicznych wystaw i astronomicznych pokazów. Zbudowane w 1930 roku jako pierwsze w tej części świata planetarium jest najstarszym dziś funkcjonującym. W 1987 roku zostało wpisane na listę zabytków jako National Historic Landmark. Nieco bliżej znajduje się Akwarium Shedda z delfinami, wielorybami, rekinami  i najlepszą kolekcją okazów fauny morskiej na wschód od Kalifornii.

Art Institute of Chicago (AIC) (Instytut Sztuki w Chicago) to muzeum posiada w swoich zbiorach jedną          z najwspanialszych na świecie kolekcji malarstwa europejskiego, obejmującą ponad 3500 dzieł począwszy od XII aż do połowy XX w., w tym znaczącą kolekcję dzieł sztuki okresu impresjonizmu                               i postimpresjonizmu oraz malarstwa amerykańskiego. Mogłyśmy z Gabą podziwiać kolekcję dzieł, na którą składa się między innymi 
ponad 30 obrazów Moneta,  a także prace: Renoira, Matisse'a, Cézanne'a , Georges’a Seurata, Vincent'a van Gogh'a  czy mojego ukochanego  Toulouse-Lautreca 
 Dokonania malarstwa amerykańskiego reprezentuje miedzy innymi kultowy 
"American Gothic"Granta Wooda.
 Oczywiście w muzeum znajdują się też instalacje, najczęściej reprezentujące sztukę współczesną, które zmuszają mnie do większego wysiłku umysłowego i głębokiego zastanowiam się co twórca miał na myśli  np. ta Robert'a Morris'a " Scatter (Kawałki)". Cała instalacja zajmująca dość spore pomieszczenie, składa się właśnie z kawałków zrobionych na  zamówienie z miedzi, cynku, mosiądzu, stali, aluminium, ołowiu a ich rozproszenie jest  zgodnie z 9 rysunkami z oryginalnej wystawy tego dzieła. ps. Po jednej z wystaw, gdzie gościła ta instalacja, jeden z kawałków stojących gdzieś przy wyjściu został przypadkowo wyrzucony
 przez obsługę ...

Crown Fountain -zaprojektowana przez Hiszpana Jaume Plensa i zainspirowana mieszkańcami Chicago, fontanna składa się z dwóch wysokich na 15 metrów szklanych bloków, po dwóch stronach małego stawu. Wyświetlane na nich są zdjęcia mieszkańców Chicago sfotografowanych w sposób podobny do tradycyjnych gargulców (rzygaczy) mitologicznych istot z otwartymi ustami, z których wypływa woda – symbol życia, które zdobią inne tradycyjne fontanny. 
 Przedziwna stalowa konstrukcja zwaną Cloud Gate. Rzeźba jest na 66 stóp długa i na 33 stopy wysoka      a waży 110 ton, jej projektem zajął się Anish Kapoor . Rzeźba ma kształt elipsy, a jej wygląd nadał jej przydomek „fasola”(„Da Bean” w slangu Chicago). Jej powierzchnia składa się ze 168 wypolerowanych arkuszy stali nierdzewnej, łuk pośrodku stanowi wejście dla zwiedzających – wznosi się na 12 stóp               i nazywany jest „omphalos”, czyli pępek i odbija zwielokrotnione wizerunki tego co znajduje
 się pod spodem.
 Z daleka można Cloud Gate wziąć za kroplę rtęci, zaś z bliska widać jak odbija się "w krzywym zwierciadle" krajobraz miejski. Rzeźba jest tłem kilku scen: w filmie "Sztuka zrywania" ( ang. Break-Up) 
czy w końcowej scenie "Kod nieśmiertelności" (ang. Source Code).
 Park Milenijny to park publiczny, znajdujący się w centrum Chicago a jednym z jego najważniejszych elementów jest  Jay Pritzker Pavilion wysoka na 120 stóp „powiewająca peruka” ze stalowych wstęg okalających proscenium i łączących się w górze z krzyżującymi się rurami. 
 Jest to arena na świeżym powietrzu z 4 tysiącami miejsc siedzących, projekt tego budynku budził ogromne kontrowersje prawne , ponieważ  istnieją historyczne ograniczenia wysokości budynków w Grant Park, miasto aby uniknąć tych ograniczeń zaklasyfikowała ten pawilon jako dzieło sztuki. Projekt uwzględnia także takie rozprowadzenie dźwięku że replikuje on  krytą halę koncertową  pod względem akustyki.
 Canoe Statue - Navy Pier zatytułowany "Monochrome II", rzeźba ta składa się z aluminiowych kajaków  została stworzona przez Nancy Rubins artystke z Los Angeles, California.
 Statue of Children Playing - Navy Pier 
 Ten pomnik słynnego polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika, został umieszczony w przedniej części Adler Planetarium w 1973 roku. To jest replika pomnika Kopernika w Warszawie. Pomnik ten "zagrał" w "Kochaj albo rzuć" a Kargul i Pawlak tam byli ... tu w odwiedziny wpadła mewa. 
 W Chicago nie może zabraknąć pomnika Kościuszki, stoi on  na prestiżowej i widokowej promenadzie „Solidarity Drive” w centrum miasta, nad jeziorem Michigan.
 „Flamingo” amerykańskiego rzeźbiarza Alexandra Calder'a. Abstrakcyjny ptak stoi na placu, który jest otoczonym trzema budynkami w stylu Bauhasu autorstwa Miesa van der Rohe. Żywy kolor konstrukcji (nazwany czerwienią Caldera) i łukowate kształty tworzą dramatyczny kontrast z kubistycznymi stalowo-szklanymi budowlami wokół.
 „Monument ze stojącą bestią” rzeźbę stworzył Jean Dubuffet, składa się z czterech elementów, 
które przedstawiają, czy raczej sugerują stojące zwierzę, drzewo, portal i formę architektoniczną.
 "Chicago Picasso" rzeźba odsłonięta w 1967r wykonana został na podstawie mierzącego 1m modelu Picassa. Konstrukcja ma ponad 15 metrów wysokości i waży 162 tony. Około pięć lat wcześniej Pablo Picasso został poproszony przez architekta z Chicago Williama Hartmanna o stworzenie modelu monumentalnej rzeźby. Co ciekawe Picasso odmówił wzięcia zapłaty za projekt (eksperci zgodnie twierdzą, że rynkowa wartość projektu daleko wykraczała poza możliwości fundacji, która finansowała ten monument), wolał podarować swój projekt w darze mieszkańcom Chicago.
 Na południowym końcu Grant Park, przy Roosvelt Road odnalazłyśmy kolejny polski akcent w sztuce publicznej Chicago,  znajduje się tam "Agora", rzeźba-instalacja słynnej artystki Magdaleny Abakanowicz. Na projekt składa się 106 żeliwnych figur, każda z nich mierzy 3 m wysokości i waży 600 kg., postacie
 w pozycji kroczącej, ustawione są między sobą w odległości umożliwiającej widzowi swobodę przemieszczania się pomiędzy nimi. Bezgłowe i pozbawione rąk rzeźby przypominają wieka sarkofagów, bądź korę pni drzew, a autorce kojarzą się ze zrzuconą przez węża skórą. Każda z rzeźb jest inna, każda ręcznie modelowana. Słynne Abakany można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym, 
które posiada największą w Europie kolekcję dzieł Magdaleny Abakanowicz (cykl Alteracje obejmujący serie prac jak Embriologia, Postaci siedzące, Anonimowe portrety).
 Lew z brązu strzegący wejścia do galerii, Art Institute of Chicago, razem z "bratem" są symbolem muzeum od ponad 110 lat ... od 1894 roku
 CTA mural
Nieoficjalną nazwę Loop ("pętla") mieszkańcy Chicago nadali historycznemu sercu swego miasta, nawiązując do pętli, jaką zatacza tutaj nadziemna kolejka El (elevated train). Ten charakterystyczny element miasta, możemy podziwiać w kultowym The Blues Brothers a na jednej ze stacji jako zakochana bileterka pracowała Sandra Bullock w filmie "Ja cię kocham, a ty śpisz"
Podwyższony system torów kolejki, króluje nad ulicami,  a nadziemna konstrukcja nie koliduje
z ruchem drogowym
Chicago Board Of Trade - konstrukcja ta znana jest ze swojej architektury art deco, rzeźb i ogromnych kamiennych płaskorzeźb autorstwa Alvin Meyer, no i oczywiście z parkietu giełdowego. Wnętrze giełdy,  mogłyśmy podziwiać dzięki, Mariuszowi naszemu gospodarzowi, który wprowadził nas na galerię gdzie mogłyśmy zobaczyć jak dzisiaj wygląda praca na najstarszej na świecie giełdzie towarowej, która powstała już w 1848 r. właśnie w  Chicago. Po bokach zegara znajdują się figury zakapturzonego Egipcjanina trzymającego ziarno i Indianina z kukurydzą, wszystkie rzeźby na fasadzie budynku odzwierciedlać mają to, co dzieje się w jego wnętrzu. Tutaj nakręcono ostatnią scenę i ujęcie "Nietykalnych" De Palmy. ps. Na mojej plakietce/identyfikatorze, nie wiedzieć czemu spisano z paszportu a właściwie chyba z wizy: 
  imię - Kosmala nazwisko - Kraków.  
 Harold Washington Library to centrala bibliotek publicznych w Chicago. Bibliotekę oddano do użytku w 1991 r., trafiła wówczas do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy gmach biblioteki publicznej na świecie. Najwięcej kontrowersji wzbudza jej zadaszenie, na stalowo-szklanym dachu „wylądowało” bowiem 7 rzeźb ozdobnych, całkiem sporych rozmiarów. Chociaż przedstawiają sowy - symbol mądrości i wiedzy - przez bogate zdobienia nam kojarzą się raczej ze smokami.
 Tribune Tower to neogotycki drapacz chmur wybudowany w 1925r. przez Raymonda M. Hood, 
który zbudował później także Centrum Rockefellera w Nowym Jorku. Ściany wieży zawierają wiele kamieni pochodzących ze słynnych budynków, takich jak kamienie z Alamo, Colosseum, Muru Chińskiego czy 
Taj Mahal jest też fragment kolumn z Wawelu (fragment ten  znajduje się we własnej niszy nad lewym górnym rogiem głównego wejścia) jest to wizualny hołd dla dużej polskiej ludności w Chicago. 
W jednej ze ścian umieszczone są także metalowe odłamki z World Trade Center, a także odłamki skał pochodzących z Księżyca. 
 Wieża Tribune Tower została zaprojektowana na wzór Katedry Rouen we Francji a teraz kilka
 budynków na świecie, odwołuje się do konstrukcji wieży Tribune np. wieże budynku Grace w Sydney 
Chicago Water Tower jest najbardziej znanym i cennym obiektem w Chicago. Wieża została zaprojektowana przez Williama W. Boyingtona, który postanowił zaprojektować wieżę w modnym 
w tamtych czasach stylu, znanym jako „Castellated Gothic” (gotycki styl zamkowy), 47 metrowa budowla pełniła rolę wodociągu miejskiego a w jej wnętrzu znajdowało się 42 metry hydrantów wodnych używanych do regulacji ciśnienia wody. Chicago Water Tower wraz ze swoimi małymi wieżyczkami w stylu gotyckim przypominała bardziej XIII wieczny europejski zamek niż wieżę ciśnień. Water Tower  jest jedyną budowlą, która przetrwała  do dnia dzisiejszego po Wielkim Pożarze w Chicago w 1871 roku, pomimo tego, 
że jej dach oraz framugi drzwi i okien były wykonane z łatwopalnych materiałów.
 
 Albo udało mi się złapać na zdjęciu lądowanie statku kosmicznego w Chicago albo Soldier Field   
czyli stadion sportowy, na którym swoje mecze rozgrywa zespół futbolu amerykańskiego Chicago Bears.
 Buckingham Fountain oficjalna nazywa tej fontanny to Clarence Buckingham Memorial Fountain. Fontannę w 1927 r. ufundowała Kate Buckingham, by uczcić swoją zmarłą siostrę, Clarence. Zbudował ją Edward Bennett (autor Michigan Avenue Bridge) według projektu fontanny „Bassin de Latome” 
w Pałacu Wersalskim niedaleko Paryża.
 Atrakcja Navy Pier 46 metrowy diabelski młyn Navy Pier Ferris Wheel, który został zaprojektowany  przez firmę Vekoma Rides, jest ona światowym liderem w produkcji roller coasterów. Samo Navy Pier pierwotnie zaprojektowane było jako miejsce rozładunków dla frachtowców nad jeziorem, dzisiaj
 to centrum rozrywki gdzie w jednej z restauracji można pysznie zjeść lub skorzystać z licznych rejsów wycieczkowych.
 Jeansy kwitnące - czyli "kwietnik" przed Willis Tower.
 Niestety spiesząc się na pociąg nie zdążyłam porobić zdjęć na samej Union Station, 
która została zbudowana w 1925 roku i jest jedną z ostatnich wielkich amerykańskich stacji kolejowych. Ale umieszczam ten szyld, aby oddać hołd słynnej scenie strzelaniny na tym chicagowskim dworcu, która była nawiązaniem  De Palmy do "Pancernika Potiomkin" w "Nietykalnych"


Opuszczając Chicago już planowałyśmy kolejną wyprawę, wszystkie napotkane znaki na ziemi i niebie
 a także kierunkowskaz na promenadzie Navy Pier, sugerują że wybierzemy się w jednym
 z dwóch ostatnich kierunków ...

Chicago - "Windy City" (Wietrzne miasto) cz. 1

"New York is one of the capitals of the world and Los Angeles is a constellation of plastic, San Francisco is a lady, Boston has become Urban Renewal, Philadelphia and Baltimore and Washington wink like dull diamonds in the smog of Eastern Megalopolis, and New Orleans is unremarkable past the French Quarter. Detroit is a one-trade town, Pittsburgh has lost its golden triangle, St. Louis has become the golden arch of the corporation, and nights in Kansas City close early. The oil depletion allowance makes Houston and Dallas naught but checkerboards for this sort of game. But Chicago is a great American city. Perhaps it is the last of the great American cities." Norman Mailer

Chicago, trzecie pod względem wielkości i zaludnienia miasto w Stanach Zjednoczonych, zauroczyło nas bardzo swoim klimatem a przede wszystkim swoją architekturą.

W 1871 roku duża część miasta została zniszczona w ogromnym pożarze, tradycyjna wersja mówi,  że  pożar miał rozpocząć się w chwili, gdy dojona przez panią O'Connor krowa kopnęła lampę naftową, co spowodowało zajęcie się słomy i całej drewnianej budowli. Gwałtowne rozprzestrzenianie się ognia było spowodowane tym, że miasto było zbudowane głównie z drewna, nieszczęście to dało okazję do zaprojektowania i zbudowania nowego miasta z nowymi rozwiązaniami urbanistycznymi i architektonicznymi.

Nowy oryginalny architektoniczny  "styl chicagowski",  miał wpływ na rozwój wielu innych miast na świecie. Pierwszy na świecie drapacz chmur Home Insurance Building został zbudowany w Chicago w 1885. W Chicago pracowali światowej sławy architekci, m.in. Frank Lloyd Wright i Mies van der Rohe.
Jezioro Michigan (ang. Lake Michigan) – największe słodkowodne jezioro USA, trzecie co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej przywitało nas cudowną pogodą ...
 ... i cudownymi widokami.
Ponieważ w Chicago odbywają sie Regaty Chicago-Mackinac , jedne z największych na świecie regat jachtów na wodach śródlądowych, to w moich "wspomnieniach" nie może zabraknąć  widoku zacumowanych jachtów.
W oddali widać Chicago Harbor Lighthouse, latarnię zbudowaną  z okazji Wielkiej Wystawy Kolumbijskiej, obecnie stoi na końcu północnego falochronu chroniącego Chicago Harbor, na wschód od molo Navy Pier i ujścia rzeki Chicago.

Piękną architekturę miasta najlepiej podziwiać, płynąc rzeką, my wybrałyśmy wodne taxi, z pokładu której mogłyśmy podziwiać główne atrakcje miasta. Downtown Chicago stanowi wyjątkową okazję podziwiania ruchomych mostów,  w ciągu zaledwie dwóch mil, istnieje możliwość podziwiania ich aż osiemnastu. Między kwietniem a listopadem mosty te podnoszą sie około 100 razy, by umożliwić przepłynięcie łódek nad jezioro i z powrotem.

Lake Shore Drive ten most jest częścią  głównej autostrady biegnącej  przez centrum Chicago wybudowanej  w celu ułatwienia przepływu ruchu do i z miasta. "LSD" dawny skrót Drive, został wykorzystany w piosence wykonywanej przez Aliotta Haynes'a, wiele osób uważało, że piosenka, o której mowa odnosi sie do halucynogennych narkotyków LSD a nie do autostrady.

Most zwodzony Michigan Avenue na rzece Chicago jest częścią jednej z głównych ulic Chicago, w dniu 15 października 2010, Michigan Avenue Bridge został przemianowany na Most DuSable  na cześć pierwszego mieszkańca Chicago - Jean Baptiste Pointe DuSable. Ten most jest uważany przez wielu za najbardziej spektakularny z wszystkich 18 mostów miasta.

 
 Michigan Avenue Bridge wieńczą cztery domy (bridgehouses), które zostały ozdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z historii Chicago. "Defense,"(obrona) stworzona w 1928r. przez  Henry Herring upamiętniająca Bitwę o Fort Dearbornta pomiędzy amerykańskimi żołnierzami a   Potawatomi plemieniem Indian północnoamerykańskich, zdobi ścianę południowo-zachodnią  jednego z domów (które częściowo obejmuje teren Fort Dearborn).

 Marshall Sulloway Bridge

Wells Street Bridge to most dwupoziomowy, dolny pokład to 3 pasy ruchu samochodowego z chodnikami po obu stronach ulicy.

 Górny pokład mostu służy jako torowisko dla CTA czyli naziemnej kolejki.

 Trump International Hotel And Tower - jedenasty co do wielkości budynek na świecie jego konstrukcja ma dokładnie 423 metry wysokości ( 96 pięter). Budynek nosi imię Donalda Trumpa – amerykańskiego miliardera, a został zaprojektowany przez designera Adriana Smitha. 

Początkowo zakładano, że będzie znacznie większy, jednak po atakach na World Trade Center w 2001 roku plany zostały zmienione ze względu na kwestie bezpieczeństwa.

 Wrigley Building to jeden z najsłynniejszych budynków Chicago. W wieżowcu zbudowanym w 1920 roku przez Williama Wrigleya Juniora znajdowała się siedziba firmy Wrigley produkującej gumę do żucia. Składa się on z dwóch części, południowa wieża, posiadająca 30 pięter i mierząca około 121 m została ukończona w kwietniu 1921 roku, wieża północna natomiast, niższa, ale większa, liczy 21 pięter i została ukończona   w maju 1924 roku.
 Na wieży południowej umieszczony jest zegar z tarczami zwróconymi we wszystkich kierunkach. Każda z tarczy ma średnicę około 5,8 m. Cały budynek  jest pokryty świecącą, białą terakotą, od czasu do czasu czyszczoną ręcznie w celu odpowiednio jej zabezpieczenia.

Lake Point Tower -197 metrowy wieżowiec był w latach 60 ubiegłego wieku najwyższym apartamentowcem na świecie. 
 
W Lake Point Tower mieszkały takie osobistości jak Alice Cooper (piosenkarz), Sammy Sosa i Andre Dawson (gwiazdy drużyny baseballowej Chicago Cubs), Scottie Pippen (gwiazda drużyny koszykówki Chicago Bulls), Jimmy Damon (piosenkarz) i Oprah Winfrey (pierwsza dama telewizji amerykańskiej).        W tym budynku ma też swój apartament "śpiący ukochany" Lucy granej przez  Sandrę Bullock w filmie         "Ja Cie kocham, ty Spisz"

Wznosi się on nieco dalej od centrum Chicago, ze względu na wysokość i fakt, że Lake Point Tower został zbudowany  na brzegu jeziora Michigan, wieżowiec został tak zaprojektowany tak, aby wytrzymać silne wiatry.

 Panorama Downtown i królujący tu John Hancock Center (czarne "pudełko" z dwoma masztami), 100-piętrowy, mierzący 344 m drapacz chmur. Mieści się w nim mnóstwo biur, restauracji oraz około 700 mieszkań własnościowych (te znajdujące się na ostatnich piętrach są najwyżej ulokowanymi mieszkaniami na świecie).
 Konstrukcja wieżowca oparta została na wymyślonym przez Kahna systemie rurowym z umieszczonymi na zewnątrz belkami w kształcie litery X, co pomaga budynkowi trzymać pion podczas silnych wiatrów i trzęsień ziemi; siła wiatru rozkłada się wtedy na trzy wymiary budynku.

 Widziany w tle United Building (zakończony "trójkątami") to budynek wybudowany w 1992r. elewacja  zawiera powierzchnie szklane oprawione w Portugalski biały granit, położony w środku Leo Burnett Bulding to postmodernistyczna konstrukcja wykonana z granitu, betonu, szkła i stali. i ostatni na tym zdjęciu Kemper Building, 159m drapacz chmur, który gdy został ukończony, był najwyższym marmurowym biurowcem, a obecnie jest 72. najwyższym budynkiem  w Chicago

Marina City - Kompleks dwóch cylindrycznych wież wysokich na 179 m/ 65 pięter w pobliżu rzeki Chicago. Z powodu swojego unikalnego kształtu są znane wśród tutejszych mieszkańców jako „kukurydze”.

 Całą konstrukcją nazwano „miastem w mieście” - w środku mieszczą się apartamenty, miejsca do rekreacji, jak basen, lodowisko, kręgielnia i oczywiście przystań (=marina), biura, restauracje, banki, teatr

 i 18-piętrowy parking. Dziś dodatkowo mieści się tam sala koncertowa House of Blues.

Wieże są także często scenografią wielu ujęć Chicago w filmach, zwłaszcza w Blues Brothers (1980),      The Dark Knight (2008) czy ukochanym filmie mojej siostry Curly Sue (1991). Wieże też użyte są jako tło w video  Rockstar - Nickelback .

Liczący 82 piętra 249-metrowy budynek "Aqua" w Chicago, został uznany za najpiekniejszy wieżowiec świata w 2009r, nagrodę tą przyznano za fascynujący kształt, który "zmienia się w zależności od perspektywy, z jakiej się na niego patrzy". Zwrócono też uwagę na rozwiązania techniczne zastosowane podczas budowy i na wykorzystanie ekologicznych technologii. Wyciągnięte nawet o 12 stóp (3,7 m). na zewnątrz balkony sprawiły iż budynek składa się z nieregularnych betonowych płyt podłogowych, które nadają elewacji falisty, rzeźbiarski charakter.

Najwyższy budynek na tym zdjęciu to Aon Center , ma 83 piętra i 346,3 metrów (1,136 stóp) wysokości i jest drugim co do wysokości budynkiem w Chicago (po Sears Tower).  Pierwotnie ten drapacz chmur wyłożony był włoskim marmurem kararyjskim, taki sam używał  Michael Angelo tworząc swoje największe dzieło – rzeźbę Dawida. Jednak ostry klimat Chicago spowodował, że marmur zaczął odpadać ze ścian. Już w rok po ukończeniu budowy z fasady budynku odpadły pierwsze płyty marmurowe, uszkadzając dach pobliskiego Prudential Center Annex. W latach 1990-1992 marmur wymieniono na biały granit.             Cała operacja kosztowała połowę kosztów budowy samego budynku.

NBC Tower jest jednym z najlepszych przykładów postmodernistycznej architektury  i wpływów architektury art deco. Oddany do użytku w 1989 roku wysoki na 191 metrów budynek ma 37 pięter, wieżowiec ma wapienne filary i okna z przyciemnionego szkła przedzielone granitowymi słupkami. Jego szczyt wieńczy 40-metrowa iglica. Do głównej wieży dołączony jest budynek, w którym nagrywane są programy radiowe i telewizyjne, jak Jerry Springer Show.

 Willis Tower Globe - instalacja która powstała w styczniu 2010r.  ta kula ziemska  ma średnicę 25 stóp        i została złożona 316 stalowych elementów.

 Willis Tower (Sears Tower)- Ma 108 pięter i 442,3 metry wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem w Ameryce, w momencie ukończenia był najwyższym budynkiem świata (do linii dachu), odbierając ten tytuł World Trade Center, stracił go jednak w roku 1997. Cały budynek jest pokryty ogniotrwałym aluminium barwionym na czarno, łącznie w budynku jest zainstalowanych około 16,1 tys. okien z przyciemnionymi szybami, które 8 razy w roku są myte przez sześć automatycznych zmywarek.

 Podstawa budynku, składa się z dziewięciu ogromnych rur, które same można nazwać dziewięcioma wieżowcami, zbitymi w jeden budynek. Biurowiec z każdej strony wygląda inaczej, a to za sprawą specjalnej konstrukcji, która pozwala mu na lekkie odchylanie się pod wpływem silnych wiatrów, których   w Chicago nie brakuje
 (podczas silnych wiatrów, wierzchołek gmachu może odchylać się o 90 centymetrów od pionu).

Mknąc windą na 103 piętro (Winda wjeżdża na szczyt w około 60 sekund) gdzie znajduje się taras widokowy, możemy zobaczyć jakie inne "dachy świata" mijamy. W 2009 zainstalowano szklane klatki poza obrębem tarasu, pozwalające na widok na panoramę miasta w zawieszeniu w przeźroczystym klocku. Niestety ja nie dałam rady wleźć do niego, udało mi się zrobić jedynie mały kroczek ... " That's one small step for [a] man, one giant leap for mankind." Neil Armstrong - no dobra może nie dla ludzkości ale Gabulec nawet nie podchodził do tej szklanej klatki ...

 Widok z tarasu zwanego Skydeck, znajdującego się na wieży Willis Tower na wysokości 1353 stóp      (412 m). Jeszcze standardowo, dygresja filmowa o Willis Tower, pojawił się on w jednym z odcinków serialu  "Monk", Adrian Monk próbuje pokonać swój lęk wysokości , wyobrażając sobie, że jest na szczycie Sears Tower.

 Metropolitan Correctional Center więzienie federalne w Chicago zostało  zaprojektowany przez architekta Harry Weese. Budynek jest w kształcie trójkąta prostokątnego i i ma podwórko ćwiczeń na dachu, do którego dostęp jest ograniczony do co najwyżej dwóch razy w tygodniu przez 2 godziny. Każda cela ma okno szczelinowe, które ma 5 cali szerokości i 7 metrów długości.

 Carbide & Carbon Building (pierwszy po lewej ze złotym szczytem) to pochodzący z 1929 roku,  i utrzymany w stylu art deco budynek, z zewnątrz pokryty jest polerowanym granitem, a wieża ciemnozieloną terakotą ze złotymi akcentami w kształcie liści. Według legendy został on zaprojektowany na podobieństwo ciemnej butelki szampana ze złotą folią na szyjce.
 One Museum Park - położony przy Lake Shore Drive, 720 metrów  króluje nad Grant Park i jeziorem Michigan, jest głęboko zakorzeniona w modernistycznej tradycji Chicago.

Wyróżniający się swoim ściętym dachem Smurfit – Stone Building jest powszechnie nazywany Diamond Building (budynkiem karo). Budynek znany z niezwykłego, spadzistego dachu o kształcie karo w którym znajduje się pięć nieużywanych kondygnacji w najwęższym miejscu dachu. Czasami na spadzistym dachu wyświetlane są slogany sportowe, jak „GO BEARS” lub „GO CUBS”.