wtorek, 28 kwietnia 2015

Marrakesz czyli “Czerwone Miasto”, “Red City” lub “Ville Rouge”

Marrakesz najbardziej afrykańskie i berberyjskie miasto Maroka było pierwszym przystankiem na naszej trasie …Zatłoczone, brudne a gwar, ruch i ożywiona atmosfera panuje tu o każdej porze … My skupiliśmy się na zwiedzaniu, medyny wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, otoczonej średniowiecznymi murami.
Lokalna berberyjska legenda mówi, że gdy w sercu miasta wznoszono meczet Kutubijja, polało się tyle krwi, że wszystkie mury, domy i drogi przybrały czerwoną barwę.


 


 
 Koloryt miasta tworzą również jego suki, na których można kupić niemal wszystko, targując się przy tym do upadłego. 
 lub spotkać miliony kotów, które opanowały miasto (całe Maroko właściwie)

Prawdziwym skarbem Marrakeszu jest plac Dżemaa el-Fna, odkrywany przez nas wieczorem wypełniony jest zapachami aromatycznych tadżinówDżemaa el-Fnaznaczy mniej więcej: "zgromadzenie intruzów (lub złoczyńców)".
 

to podobno najpiękniejszy plac świata, chociaż szczerze powiem że na mnie zrobił średnie wrażenie ...  Mam mały problem z wężami, więc po prostu zaklinaczy węży (zalegających na placu) oglądałam z daleka, ale i tak oni zrobili swoje … dorwali naszych chłopaków i obwiesili ich wężami, potem wywiązała się mała awantura ponieważ stali się agresywni i zażądali za tę przyjemność sporej kasy, my jednak mieliśmy swojego węża ...w kieszeni i z 300 Dirham utargowaliśmy na 10… 
 Marrakech ma siedmiu świętych patronów, lub może bardziej duchowych opiekunów. Przez wieki Marrakesz zyskał sławę dzięki jego 7. Świętym, po jednym na każdy dzień tygodnia. Więc mamy Moul el Ksour w niedzielę (niedziela to pierwszy dzień w Arabskim tygodniu); Sidi es Soheili w poniedziałek; Sidi Youssef Ben Ali we wtorek; Qadi Ayad w środę; Sidi Bel Abbes w czwartek; Sidi Ben Slimane el Jazouli w piątek i Sidi Abd el Aziz w sobotę wszyscy oni zostali pochowani w tym mieście. Ze względu na ten fakt, w 2005 roku, w Bab Doukkala, zostało skonstruowanych siedem wież na cześć tych siedmiu ludzi, którzy są częścią historii i kultury miasta Marrakesz. 
 Mury Marakeszu wysokie na pięć metrów i o dwóch metrach grubości rozciągają się na około 12 km., Został zbudowany przez Ali Ben Youssef w 1126/27. 




   
Jedna z 30, bram mediny Bab Aghmat, w narożnikach dość surowej architektonicznie bramy, można zobaczyć dekoracje kwiatowe, obramowane wersetami z koranu, napisanymi w dialekcie marokańskim. 
 

Minaret meczetu Kutubijja. Jest on zbudowany z czerwonej cegły i kamienia w tradycyjnym stylu arabskim i jest największym meczetem w Marrakeszu. Jego podstawa mierzy 80x60 m a minaret - 77 m. Minaret jest zbudowany z piaskowca w andaluzyjskim stylu ummayadów i został zaprojektowany w taki sposób, by uniemożliwić podglądanie z góry tego, co dzieje się na dole. Posiada iglicę z kulami, zmniejszającymi swój rozmiar ku górze - jest to rozwiązanie jedyne w Maroku.

Bociany to święte ptaki Marrakeszu, istnieje wiele opowieści wyjaśniających ich pozycję. Jeszcze przed nadejściem islamu, stare Berberyjskie legendy opierały się na wierze, że bociany to tak naprawdę ludzie, którzy na pewien okres roku przybierają ptasią formę, a potem wracają do swojego kraju, gdzie kontynuują ludzkie życie. Dlatego też każdy, kto skrzywdził bociana uznawany był za kryminalistę, ...
 
 W Marrakeszu, zresztą jak w całym Maroku można kupić wszystko oczywiście nie oryginalne produkty ... ja  stanowczo przepłaciłam za swoje słuchawki Beats kupione w Polsce :-)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz